PELİCAN SURF 500 MT MİSİNA
PELİCAN SURF 500 MT MİSİNA

PELİCAN SURF 500 MT MİSİNA

Fiyat : ₺135,00(KDV Dahil)
₺22,50 'den başlayan taksitlerle

Mükemmel hassasiyeti, yüksek aşınma direnci, dengeli akışkanlığı, sıfır hafızalı yumuşak yapısı, arttırılmış düğüm mukavemeti ile tatlı ve tuzlu su balıkçılığında vazgeçilmeziniz olacaktır. 

 

MİSİNA SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Hedef balıklarınız ve avlanma yöntemleriniz için favori misinaları bulmanızın yolu avcılıkta kullanarak, misinaların başarısını ölçmekten geçiyor. Piyasada satılan bazı misinaların üzerinde belirtilen fiziksel veya kimyasal değerler, gerçek değerlerini yansıtmadığından, bu değerlere göre yapacağınız seçimler her zaman isabetli olmayabilir. Aşağıdaki detaylar, misina seçiminize yardımcı olabilecek genel ipuçlarını içermektedir.

- Kalınlık   
Hedef balık büyüdükçe misinanın da kalın seçilmesi gerekli görünmektedir. Ancak, kalınlık arttıkça; balık tarafından takımın görülebilmesi, uzağa atabilmek için daha fazla ağırlık gerekmesi veya sarabilmek için daha büyük makaralara ihtiyaç duyulması gibi olumsuzluklar ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak ya da azaltmak amacıyla çapı ince, fakat oldukça dayanıklı misinalar üretilmektedir. Ancak, bu tür misinalar diğerlerine göre pahalı olduğundan seçimi ekonomik tercihe bağlıdır.

Misinaların kalınlığıyla ilgili bir faktör de misinaların ambalajlarında yazan değerlerden daha kalın veya ince olabildiği ya da üretimlerinde kimyasal ve fiziksel özelliklerin misinanın her noktasına homojen dağıtılamaması gibi nedenlerdir.

Ambalajından açılmış ve kullanılmamış misinalarda yapılan kopma testlerinde misinanın bir noktasında dayanıklı olduğu, farklı bir noktasında ise aynı güç uygulandığında kolayca kopması olarak görülmüştür. 
Bu da piyasadaki her misinanın homojen (misinanın her noktasında aynı fiziksel veya kimyasal yapı eşitliği) yapıda olmadığının göstergesidir. 

- Test Çekeri   
Sadece hedef balıkların ağırlığı göz önüne alınarak seçim yapılmamalı, kullanılacak takımın ağırlığı da göz önüne alınmalıdır. 

Örneğin; Ağır bir kurşunlu takımı fırlatma sırasına, misinaya yalnız kurşunun ağırlığı değil, atmada kamışa uygulanan kuvvet de etki edecektir.

Testte belirtilmiş ağırlıklar göz önüne alınırken, dikkate alınması gereken ikinci ayrıntı;  Suyun kaldırma gücü balığın gerçek ağırlığını (karadaki ağırlığının 1/10 i) azalttığı için, Örneğin 5 Kg. bir balığın aslında misinaya 5 Kg. yük vereceği anlamına gelmediği bilinmelidir.  

Dikkate alınması gereken diğer bir nokta, balığın kurtulabilmek için yapacağı darbeleri, karşı koyma gücünü de göz önünde bulundurmaktır.

Ağırlığı misina çekerinden az bir balık dahi, ani kafa darbeleriyle misinayı umulmadık bir güçle kırabilir.

Ayrıca, makaranın fren sisteminin yerinde ve bilinçli kullanılması, gerekli gevşetme veya sıkma taktikleri kullanılarak, misinanın çekerinin üzerindeki ağırlıkta balıkların misinayı kopartmadan, balığın direncinin kırılarak yakalanabilmesine olanak tanır.

İnce misinalarla (Kaliteli olmak şartıyla) yapılan avcılık çok yönüyle avantajlıdır. Kolay atabilme, kolay hafıza yapmaması, balık tarafından farkedilebilme riskinin azalması, hafif makaralar kullanmaya olanak tanıması, daha hafif batırıcı ağırlıklarla (Kurşunlar) kullanılabilmesi, rüzgar, akıntı veya suyun kaldırma gücünden daha az etkilenmesi gibi nedenleri sayabiliriz. 

Sportif balıkçılıkta keyif ve heyecan verici olan;
Hedef balığın ağırlığına ve karşı  koyma gücüne karşı, çekeri az misina kullanmaktır.

- Dayanıklılık, kullanım ömrü   
Test çalışmalarında, Misinaların bilinen misina bağlama yöntemleriyle bağlandıklarında, kopmaya dayanma güçlerinde % 10 azalma olduğu, sıradan ip bağlama düğümleriyle bağlandıklarında % 50 çekme gücü kaybetikleri test edilmiştir.

Bağlanmaya dayanıklılık  misina seçiminde önemli faktörlerin başında gelir.
Sürtünmelere, sudaki kimyasallara dayanabilmesi de misinanın kalitesinin göstergesidir. 

Bazı misinaların ilk kullanımından sonraki kullanımlarında özelliklerini koruyamadıkları, kolay yıpranmaları ya da kopmalarıyla ortaya çıkmaktadır. 

Kimi misinalarda da kullanım sırasında dış yüzeyindeki çatlamalar, tırtıklanmalar oluşmakta, misinalar makara ve kamış halkarı içinde hareketli olduğu yolda rahat hareket edemediğinden atma ve çekme sırasında takılma, yığın halinde makaradan ayrılma, kopma gibi olumsuzluklar ortaya çıkabilmektedir.

- Esneklik   
Esneklik, misinaya güç uygulandığında uzaması, uygulanan güç ortadan kalkınca eski uzunluğuna dönmesidir. Esneklik, balığın ani direnme darbelerinde kopma riskini azaltır.

Esneme, yani fiziksel uzama esnasında misinanın kesiti inceleceğinden kopma riski de beraberinde gelir.  
Esnemenin işe yaraması için hedef balıkla makara arasındaki mesafenin uzun olması gerekir. Balığın direncini kırma mücadelesinde, balık çok kısa mesafeye kadar yaklaştırılarak yormaya çalışılmamalıdır. 
Kısa mesafelerde esneme sırasında misinanın kesiti daha çabuk inceleceğinden kopma olasığı yükselir.

Pratik uygulamalarda, esnekliği daha az olan misinaların (genelleme olarak örnek verilemez) daha zor koptukları tespitler arasındadır.

- Görünmezlik   
Görünmezlik iki türde ifade edilir; Suyun dışında ve içinde iken görünmezlik.

Su dışında görülmesi; 
Bazen, sahte takımlarla (Kaşık, Rapala türü, silikon yapaylar gibi) avlanılırken takımın yeri ve misina doğrultusunun takip edilmesi gerekebilir. Bu durumlarda kolay görünen renkler tercih edilebilir.

Su içinde gürünmezlik;
Genel görüşe göre çok önemlidir. Balığın misinayı görerek takımdan ürkmesi ve yaklaşmamasına neden olarak kabul görür.
Bunu destekleyen uygulamalar misinaların üretimine yansıtılmşıtır. Şeffaf ya da kamuflaj amaçlı karışık renkli misinalar üretimiştir.

Görünme ışıkla doğrudan ilgili bir olgudur. Su içerisinde ışığın emilmesi sonucu cisimlerin renkleri ve büyüklükleri farklı (olduğundan daha büyük) görünmektedir. Bu tür renk değişimleri suyun yoğunluğu, derinliği gibi faktörlere bağlıdır.

Bu fiziksel farklılıklar göz önüne alınarak misinalar üretilirler. Dışarıda gözle net görünen bir tür misina, sudaki ışık yayılma özelliği farkından dolayı suya girdiğinde ve su içerisinden bakıldığında görünmez hale gelebilmektedir. (Florokarbon misinalar)

Öte yandan görünmezlik konusu tartışılır bir durumdur.

Bilimsel çalışmalarda bazı türlerin en karanlık ortamlarda dahi görebildiğini ya da balığa has duyu özellikleriyle (Yanal Çizgi ile) göremese bile, farkına vardığını göstermiştir.

Türüne göre, bazı balıklar misinayı farketse bile takıma atlamaktan çekinmemektedir. 

Görünmezliğin oltacılıktaki etkisinin balığın fiziksel duyum yapısı ve yemlenme karakteriyle yakın ilgili olduğu düşünülebilir.

- Hafıza   
Misinanın makaraya sarıldığı son durumu veya büküldüğü noktalardaki halini koruması olarak ifade edilir. Tümünde olmasa bile, bazı misina markalarının ambalajlarında ' No Memory' ya da ' Low Memory' ifadesi yer alır. Bu ifade misinanın düşük hafızalı olduğunu belirtir.

Hafızanın yüksek olması, misinanın makaradan boşlandığında helezonik bir şekil alması, atma güçlükleri, atarken düğümlenmeler yapması, karışması gibi olumsuzlukları beraberinde getirir. Bu nedenlerden dolayı düşük hafızalı misinalar tercih edilmelidir.

Ambalajında yazmıyorsa bile, pratik olarak elle misinaya kıvrım ya da geçici bir düğüm atarak, aldığı durumu gözlemlemek hafızası konusunda bir ipucu verir. 

 

Garantili, Faturalı, Orijinal Ürün

   Gün içerisinde Saat 16:00'a kadar olan siparişleriniz aynı gün kargoya çıkarılır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı